Canlı Destek
MENU
S.S.S.

S.S.S.

 • Sigorta Primleri Neden Yüksek ?

  Sigorta şirketleri sattıkları poliçelerle bir takım riskleri teminat altına alırlar ve bunun karşılığında da sigortalılardan prim tahsil ederler. Tahsil edilen bu primler bir havuzda toplanır ve oluşan hasarlar bu havuzdan giderilir.

  Havuzda toplanan para ödenen tazminata yetmezse, sigortalılardan tahsil edilen prim her geçen sene artar. Buna en güncel örnek olarak trafik sigortası verilebilir. Son beş yılda bu branşta ödenen tazminatlar, havuzda toplanan tutarı 2 Milyar TL aşmıştır. Bu beş yıl süresince, trafik sigortası primleri düzenli olarak artmasına rağmen havuzda toplanan paraların hasarları ödemesi mümkün olamamıştır. Dolayısıyla prim artışları bu eşitlik sağlanana kadar devam edecektir. Sigorta şirketlerinin hasarları ödemekte kullandığı para, tüm sigortalıların parasıdır. Prim artışlarının önüne geçilmesi için sadece sigorta şirketlerinin daha fazla prim alması sorunu çözmemektedir. Sigortalılar olarak ödemiş olduğumuz primlerle oluşturduğumuz havuza sahip çıkmalı ve hak etmeyen kişilere kendi havuzumuzu kullandırtmamalıyız.

  Bu nedenle; kazaya karışmadığımız kişilerle kaza tespit tutanağı düzenlemeyelim. Gerçeğe dışı olarak sigorta şirketinden tazminat almaya veya aldırtmaya çalışmayalım. Poliçemizden kimseyi haksız bir şekilde yararlandırıcı eylemlerde bulunmayalım. Gerçeğe aykırı bu fiiller sigortalılara haksız bir yük getirdiği gibi, Türk Ceza Kanununda da ayrıca suç sayılmaktadır. Her kim olursa olsun, bu yönde almış olduğunuz teklifleri sigorta şirketinizle paylaşmanız son derece önem taşımaktadır.

  El ele vererek geleceğe çok daha güvenli bakılabilir.

 • Neden Trafik Sigortası Yaptırmalıyız ?

  Zorunlu olan bu sigortayı yaptırmayanların araçları direkt olarak bağlanır ve trafik şubelerinin otoparklarına çekilir. Sadece maddi değeri olan cezayı ödeyerek yola devam etmek mümkün değildir.

  Araç, anında trafikten men edilir. Maalesef aracı geri almak sanıldığı kadar kolay değildir. Öncelikle trafik sigortasının yaptırılması ve aracın bulunduğu otoparka giderek görevli memurlara poliçenin ibraz edilmesi gerekir. Sonra araç sigortasız olarak trafiğe çıktığı için para cezası ödenir. Ayrıca aracın otoparkta kaldığı süre için de otopark ücreti ödenmesi gerekir.

  Zorunlu trafik sigortası'nın limitleri ile uygulama esasları Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenip Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girer. Trafik sigortası, tüm sigorta şirketleri tarafından aynı genel şartlar çerçevesinde aynı teminat ve limitler ile farklı primler üzerinden düzenlenmektedir.
   

 • Trafik Sigortası Sıkça Sorulan Sorular

  Trafik sigortası nedir?

  Trafik sigortası, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununa göre trafiğe çıkan her aracın yaptırması zorunlu olan ve araçların üçüncü şahıslarda yol açtığı hasarı karşılayan bir sigorta türüdür. Bu sigortaya sahip olmayan araçlar trafiğe çıkmamalıdır, zabıta kontrollerinde aracınızın trafik sigortası bulunmadığı saptanırsa, aracınız trafikten men ediler ve para cezasına çarptırılırsınız.
   
   
  Trafik sigortası poliçe sorgulaması nasıl yapılır?

  Yürürlükte olan trafik sigortası poliçenizle ilgili son bilgileri online olarak Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin sitesindeki "Trafik Sigortası Poliçe Sorgulama" sayfası aracılığıyla "Trafik Sigortası Poliçe Sorgulaması" yapabileceğiniz gibi bizi arayarakta bilgi sahibi olabilirsiniz.
   
   
  Trafik sigortasının teminatları hakkında bilgi alabilir miyim?

  Trafik sigortasının teminatları; Kişi Başına Vefat ve Tedavi, Kaza Başına Vefat ve Araç ve Kaza Başına Vefat ve Tedavi olmak üzere üç temel başlık altındandır. Araç tipi, model ve araçla ilgili mesleki faaliyet durumu teminat limitlerinde değişiklik yaratabilir. Sahip olduğunuz poliçenin şartlarını dikkatli bir şekilde okumanız önemlidir.
   
   
  Trafik sigortası ne işe yarar?

  Trafik Sigortası, bir sorumluluk sigortası olarak yaptırılması zorunlu bir sigorta ürünüdür. Herhangi bir kaza halinde karşı tarafın hasarlarını kısmen veya tamamen karşılar.
  Trafik sigortası, sigortalı şahsa tazminat ile maddi zararı karşılar. Buna ek olarak yaşanan kaza sonucu gerekli olan tedavi masrafları için ve kaza sonucunda kişilerin sakat kalması ya da yaşamını yitirmesi hallerinde kişiye ya da kanuni varislerine ödeme yapar. Ödenecek söz konusu mahrumiyet tazminatı, kazada yaşamını yitiren ya da sakat kalan şahsın gelirine ve yaşına göre farklılık gösterir.
   
   
  Trafik sigortası nasıl yapılır?

  Aracınızın yol açtığı maddi hasarlarının yanı sıra yaşanan bedensel hasarları da teminatları dahilinde trafik sigortası karşılar. Trafik sigortası teminatları dahilinde sigortalının tedavi masrafları, 25.02.2011 tarihinde yürürlüğe giren Torba Yasa kapsamında artık SGK tarafından karşılanmaktadır. Trafik sigortası poliçe sahibi olarak tüm teminatlar, poliçenizde size bildirilir. Hasar durumunda gerekli belgeler size ihbar için aradığınızda ayrıntılı olarak bildirilecektir.
   
   
  Trafik sigortasının kapsamında neler var?

  Aracınızın yol açtığı maddi hasarlarının yanı sıra yaşanan bedensel hasarları da teminatları dahilinde trafik sigortası karşılar. Trafik sigortası teminatları dahilinde sigortalının tedavi masrafları, 25.02.2011 tarihinde yürürlüğe giren Torba Yasa kapsamında artık SGK tarafından karşılanmaktadır. Trafik sigortası poliçe sahibi olarak tüm teminatlar, poliçenizde size bildirilir. Hasar durumunda gerekli belgeler size ihbar için aradığınızda ayrıntılı olarak bildirilecektir.
   
   
  Trafik sigortası hesaplaması nasıl yapılıyor?

  Aracınızı güvence altına alacak trafik sigortasının hesaplaması için bir uzman yardımı gereklidir. PR Sigorta; Aracınızın modeline, yaşına ve markasına ve daha önce yapmış olduğunuz hasarlarınıza göre bir çalışma yapar ve size sunacağı karşılaştırmalı teklif ile bu hesaplamaya da sahip olursunuz.
   
  Trafik sigortasının teminatları hakkında bilgi alabilir miyim?
  Trafik sigortasının teminatları; Kişi Başına Vefat ve Tedavi, Kaza Başına Vefat ve Araç ve Kaza Başına Vefat ve Tedavi olmak üzere üç temel başlık altındandır. Araç tipi, model ve araçla ilgili mesleki faaliyet durumu teminat limitlerinde değişiklik yaratabilir. Sahip olduğunuz poliçenin şartlarını dikkatli bir şekilde okumanız önemlidir.
   
   
  Şahsıma ait aracın trafik sigortası arabamın hasarını karşılar mı?

  Hayır, aracınızın hasarını karşılamaz. Trafik sigortası yalnızca üçüncü şahıslara verilen zararları karşılar. Ancak kasko sigortası yaptırırsanız karşılar, aracınızı kaza sonucu aldığı zarar karşılanır. Trafik Sigortası ile birlikte kaskoya ihtiyacınız varsa hemen bizimle ileteşime geçip size en uygun teklifi alabilirsiniz, 
   
   
  Her sigorta şirketinin trafik sigortası primleri neden farklıdır?

  Çünkü her bir sigorta şirketi kendi trafik sigortası tarifesini hazırlayarak satışa sunabilir. Karayolları Motorlu Araçlar Mali Sorumluluk Sigortası Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliği kapsamında trafik sigortası primleri, sigortayı sunan şirketlerce serbest olarak belirlenebilir. Denk riske sahip araçlar ve/veya işletenler için düzenlenen trafik sigortası sözleşmelerinin aynı prim üstünden hazırlanması hukuki bir gerekliliktir.
   
   
  Trafik sigortasının primlerini taksitlendirmek mümkün mü?

  Trafik sigortası yaptırdığınız zaman sigorta priminin tamamını poliçeyi alırken peşin olarak bir defada ödenmelidir. Bu zorunlu sigortada taksit uygulaması yoktur.
  Fakat siz ve sigorta şirketi karşılıklı olarak sigorta priminin en az dörtte birinin poliçenin tesliminde peşin ödenmesi ve kalan ödemenin taksitler halinde yapılması üzerinde anlaşabilirsiniz. Böyle bir durumda söz konusu olduğu takdirde sigorta şirketi prim ödenmemesi nedeniyle sözleşmeyi fesih etme hakkından vazgeçmiş kabul edilir.
   
   
  Trafik sigortası poliçemin vadesi dolduğunda yenilemeyi unutursam ne olur?

  Eğer araç işletiyorsanız, sigorta sözleşmenizin bitim tarihi itibariyle yenileme yapmakla yükümlüsünüz. Bu işlemi, araç işleten olarak, yapmadığınız takdirde her 30 gün için müteakip sigorta sözleşmesinde prim, %50 ile sınırlı olmak üzere % 5 ilave edilerek hesaplanmaktadır. Zabıta kontrollerinde aracınızın trafik sigortası bulunmadığı saptanırsa, aracınız trafikten men edilerek para cezası alırsınız.
   
   
  Trafik sigortası primleri neden taksiler için daha yüksektir?

  Sigorta şirketleri trafik sigortası için primleri araç cinsinin hasar ve prim toplamlarına göre belirler. Eğer bir araç grubu diğerinden fazla kaza ve hasara yol açıyorsa, o gruba ait taşıtların primleri daha fazla yük taşıdıkları için daha yüksek hesaplanır.
   
   
  Trafik sigortası poliçem varsa manevi tazminat talep edebilir miyim?

  Hayır. Trafik sigortası manevi tazminat taleplerini kapsamaz. Trafik sigortasının teminatları maddi ve bedensel hasarları karşılamaktadır. Tüm bunlar için tazminat da gerekli belgelerin talep edildiği şekilde ibrazından sonra sağlanır.
   
   
  Trafik sigortası primlerinde aracın kayıtlı olduğu şehir fark yaratır mı?

  Evet, aracın kayıtlı olduğu şehir fark yaratır. Her sigorta şirketinin araç gruplarına göre hazırladığı kendi özel tarifesi vardır. Tarife oluştururken de aracın kayıtlı olduğu il, kriterlerden bir tanesidir.
   
   
  Zorunlu karayolu taşımacılık mali sorumluluk sigortası olan bir araç için trafik sigortası indirimi söz konusu olabilir mi?

  Evet, olabilir. 4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu’na bağlı yolcu taşımacılarının, yolcunun başına gelebilecek olası bedensel zararlar için bu kanun gereğince zorunlu karayolu taşımacılık mali sorumluluk sigortası yaptırdıklarını belgelemeleri halinde yüzde 20 oranında trafik sigortası indirimi uygulanır.
   
   
  Hasarsızlık durumu bir motorlu aracın trafik sigortasının priminde ne kadar rol oynar?

  Sigorta şirketleri Karayolları Motorlu Araçlar Mali Sorumluluk Sigortası’nda Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliği’nde belirtilen basamak ve oranlar gereğince hasarsızlık indirimi ya da prim artırımı uygularlar. İlk defa trafiğe çıkacaklar için ise işleten sıfatıyla dördüncü basamak üzerinden prim uygulanır.
   
   
  Tazminat durumu halinde trafik sigortasında uygulanan prim indirimi ya da prim artırımını aracı mı yoksa işleteni mi takip eder?

  Trafik sigortasına sahip araçla ilgili uygulamalar söz konusu olduğunda bunları aracı işletenin takip etme zorunluluğu yoktur. Poliçe sahibi aracı işletenin primi indirim ya da artırımı gibi uygulamaları takip etmesi gerekmektedir.
   
   
  Römork, yarı römork ya da aracın çektiği başka bir aracın yol açtığı zararlar, çeken aracın trafik sigortası kapsamında karşılanır mı?

  Evet, karşılanır. Ama römorklar insan taşımada kullanılıyorsa, çeken araçtan özel koşullar içeren ek bir sorumluluk sigortası yaptırmaları talep edilmektedir. Motorlu taşıtlarla ilgili mesleki faaliyetleri olanların sorumluluklarını sigorta altına almaları bir zorunluluktur. Bu kişilerin teminat ve primlerine dair detaylı bilgi Karayolları Motorlu Araçlar Mali Sorumluluk Sigortası’nda Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelik’te yer almaktadır.
   
   
  Yarışan araçların yol açacağı hasar da trafik sigortası teminat kapsamında yer alır mı?

  Hayır, herhangi bir yarışın yarattığı risk trafik sigortası kapsamında değildir. Ancak yarış düzenleyicilerinin sorumluluklarını sigorta ettirmeleri zorunludur.
   
   
  Yaralanma veya ölüm gibi sebeplerle geçici ya da kalıcı iş görememe sonucu doğarsa, trafik sigortası bu mağduriyeti karşılar mı?

  Evet, karşılar. Trafik sigortasının teminat limiti ile sınırlı olmak kaydıyla meydana gelecek bu tip kayıplar trafik poliçesi tarafından ödenir. Maddi hasarlar ile bedensel hasarlar, trafik sigorta poliçesinin teminatları dahildir. Yaralanma ve ölüm teminatlar arasında yer alır.
   
   
  Trafik sigortası sahibine dava açılırsa, dava masrafları poliçe kapsamında mıdır?

  Evet, eğer dava trafik sigortasının kapsamında bir konu için açılmışsa poliçe kapsamındadır. Dava için yapılacak harcamalar ve avukatlık ücretleri, poliçe limitlerine bağlı olarak trafik sigortası poliçesi kapsamındadır. Hatta ortaya çıkan hasarda sigortalının kusurlu olmamasına rağmen dava açılmışsa trafik sigortası bu giderleri de karşılar.
   
   
  Kazada zarara uğrayan taraf, kazaya neden olan kişiye taleplerini ne kadar zamanda iletmelidir?

  Bir kaza halinde o kazada zarara uğrayan taraf, buna neden olan tarafa hasarı öğrendiği tarihten başlayarak 2 yıl içinde talebini iletmek mecburiyetindedir. Ancak her şart altında kazayı takip eden 10 yıllık zamanın sonunda başvuru hakkı sona erer ve taleplerin yerine getirilmez.
   
   
  Trafik sigortası için hasar ve hizmetler nelerdir?

  • Trafik sigortasında tazminat, gerekli tüm hasar belgelerinin tamamlanması ve sigorta şirketinin merkezine veya kuruluşlarından birine teslim edildiği tarihten itibaren en geç 8 iş günü içerisinde ödenir.
  • Trafik sigortası poliçesi sahibi olarak hasar halinde, dosya inceleme ve onay sürecinin mümkün olan en hızlı şekilde tamamlanabilmesi için hasarın cinsine göre aşağıdaki belgelerin en kısa zamanda dosyanıza atanmış ekspere veya ilgili sigorta şirketine iletilmesi gerekmektedir.
  • Maddi hasarlar
  • Trafik kazası tespit tutanağının onaylı kopyası (yetkili makamlarca düzenlenmişse),
  • Kazaya karışan araç sürücüleri tarafından ıslak imzalı olan maddi hasarlı trafik kaza tespit tutanağı (anlaşma tutanağı),
  • Sigortalı ve mağdur araç sürücülerine ait alkol raporunun onaylı kopyası (yetkili makamlarca düzenlenmişse),
  • Mağdur aracın trafik tescil belgesinin (ruhsat) fotokopisi,
  • Mağdur aracı kullanan kişinin sürücü belgesi (ehliyet) fotokopisi,
  • Mağdurun T.C. kimlik numarası, şirket ise vergi levhası,
  • Trafik sigortası poliçe fotokopisi,
  • Hasarlı aracın fotoğrafları,
  • Sigortalı araç sürücüsünün sürücü belgesi (ehliyet) fotokopisi,
  • Sigortalı araç trafik tescil belgesi (ruhsat) fotokopisi,
  • Başka bir sigorta şirketinden tazminat alınıp almadığına dair yazı,
  • Banka hesap bilgileri
  • Bedensel hasarlar
  • Yaralanma
  • Trafik sigortası teminatları dahilinde sigortalının tedavi masrafları, 25.02.2011 tarihinde yürürlüğe giren Torba Yasa kapsamında SGK tarafından karşılanmaktadır.
  • Maluliyet
  • Trafik kazası tespit tutanağının onaylı kopyası (yetkili makamlarca düzenlenmişse),
  • Sigortalıya ait trafik tescil belgesi (ruhsat) ve sürücü belgesi (ehliyet) fotokopisi,
  • Maluliyet yüzdesini gösteren maluliyet raporu (tam teşekküllü hastaneden alınması kaydıyla),
  • Sosyal güvenlik kurumundan ödeme alınıp alınmadığına dair yazı,
  • Destekten yoksun kalma tazminatının aktüeryal olarak hesaplanabilmesi için, malul kalan kişinin kazanç durumunu gösteren belge
  • Ölüm
  • Trafik kazası tespit tutanağının onaylı kopyası,
  • Sigortalıya ait trafik tescil belgesi (ruhsat) ve sürücü belgesi (ehliyet) fotokopisi,
  • Aile nüfus kayıt örneği,
  • Ölü muayene tutanağı ve varsa otopsi raporu,
  • Veraset ilamı,
  • Defin ruhsatı,
  • Destekten yoksun kalma tazminatının aktüeryal olarak hesaplanabilmesi için, ölen kişinin kazanç durumunu gösteren belge,
  • Kusur durumuna ilişkin bilirkişi raporu,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ödeme alınıp alınmadığına dair yazı
   
  Tedavi masrafları trafik sigortası kapsamında mıdır?

  2011 yılının Şubat ayında yürürlüğe giren Torba Yasası / Kanunu göre trafik kazalarında kazazedelerin tüm tedavi masrafları Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından üstlenilmiştir. Sigorta şirketlerinin bu düzenleme ile tedavi masrafları konusunda bir sorumluluğu kalmamıştır. Son olarak şunu belirtmekte fayda var: Trafik kazası durumunda yaralananların kazadaki kusur oranı, şahısların genel sağlık sigortası olup olmadığına bakılmadan, tıbbi malzeme ve ilaç masrafları dahil olmak tüm tedavi masrafları da SGK tarafından karşılanacaktır.
   
   
  Trafik sigortası iptali nasıl gerçekleştirilir?

  Zorunlu bir sigorta olan trafik sigortası, yılda 1 kez yenilenmelidir. Ancak trafik sigortanızın iptalini gerektiren bir durum söz konusu ise öncelikle bu durumun Trafik Sigortası Genel Şartları’nda yer alıp almadığına bakmalısınız. Ardından sigorta şirketinizle bağlantıya geçerek talebinizi iletebilirsiniz.
   

©2024 - PR Sigorta TÜM HAKLARI SAKLIDIR. TTR BİLİŞİM